General

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na magnez u dzieci i dorosłych?

Człowiek jest skazany na dostarczanie sobie magnezu z pożywieniem. Jest to bowiem po prostu zwykły pierwiastek chemiczny, który bardzo często pojawia się w naszym organizmie w jego prostej postaci. Warto jednak wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie na magnez zmienia się z wiekiem i jest też bardzo mocno zależne od sytuacji życiowej danej osoby.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez u dzieci

Najmniejsze dzieci potrzebują dziennie około 150 miligramów magnezu. Jest to dość dużo mając na uwadze małe ciała dzieci, ale trzeba pamiętać tutaj o tym, że dzieci bardzo szybko rosną, a magnez jest składnikiem kości i mięśni, czyli dwóch bardzo szybko powiększających się elementów organizmów małych ludzi. U dzieci karmionych piersią niedoborów nigdy nie będzie, a dzieci trochę starsze powinny po prostu pić mleko i też będą bezpieczne.

U młodzieży starszej dzienne zapotrzebowanie na magnez rośnie do poziomu 250 mg, co de facto jest pewnym spadkiem, ponieważ znacznie przyrasta w tym czasie i masa ciała. Nie ma w tym wieku żadnej potrzeby, by martwic się ilością magnezu w organizmie. Przy normalnej diecie nie sposób wpędzić się w kłopoty.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych

Młodzi dorośli w wieku do 30 lat potrzebują około 300 miligramów magnezu na dobę. Mężczyźni mają trochę większe zapotrzebowanie, ponieważ wykonują więcej pracy fizycznej, a magnez jest zużywany w mięśniach. Zapotrzebowanie na magnez rośnie po 30 roku życia i tym okresie można już nawet przyjmować 400 miligramów. Wciąż jednak w normalnych sytuacjach nie jest to żaden problem, bo zazwyczaj przyjmuje się dużo więcej magnezu i nie ma z tym problemu, bo organizm go skutecznie usuwa.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez w nietypowych przypadkach

W wielu różnych przypadkach zapotrzebowanie na magnez może mocno rosnąć lub spadać. Zwłaszcza osoby bardzo aktywne fizycznie, które często łapią skurcze, powinny zadbać o dodatkowy magnez w diecie. Pomoże im to w pozbyciu się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Więcej magnezu muszą przyjmować także osoby przyjmujące niektóre leki, w szczególności diuretyki, czyli leki moczopędne. W ich przypadku magnez jest z organizmu szybko wypłukiwany i może się okazać, że pomimo dużego spożycia, wciąż jest go za mało. W podobnej sytuacji są osoby przyjmujące dużo potasu, ponieważ te dwa pierwiastki są metabolizowane w nerkach w podobny sposób i jeśli organizm usuwa nadmiar potasu, zabierze też sporo magnezu niezależnie od jego dostępności.

W dokładnie odwrotnej sytuacji są osoby z problemami nerek, które muszą uważać na nadmiar magnezu w swoim ciele, ponieważ mechanizmy jego usuwania nie działają najlepiej.

Dodaj komentarz

Back To Top